Jak przygotować się do przebiegnięcia maratonu?

Marzysz o dokonaniu czegoś wielkiego. Z podziwem oglądasz kanał sportowy i podziwiasz sportowców, którzy pokonują nie tylko przeciwników, ale przede wszystkim samych siebie. Finalnie postanawiasz, że Twoim celem na ten rok jest przebiegnięcie maratonu. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, upewnij się, że jesteś w stanie przygotować się do biegu maratońskiego. 

Maraton – co to takiego

Maraton to nazwa dla biegu, który wynosi 42,195 km. Zazwyczaj biegi długodystansowe mają długość, która jest “okrągła” – kilometr, pięć, dziesięć. Jednak w tym przypadku jest inaczej ze względu na historyczny rys powstania biegu nazywanego dziś maratonem – prawie 500 lat przed naszą erą, grecki posłaniec przebiegł 40 kilometrów z miasta Maraton do Aten, aby dostarczyć informację kluczową dla bezpieczeństwa Grecji, po czym umarł. Od tego czasu czterdziestokilometrowy bieg nazywany jest maratonem, a pokonanie tego dystansu jest celem biegaczy na całym świecie.

Ile czasu jest potrzebne, aby przygotować się do maratonu?

Bardzo istotny w kontekście przygotowań do przebiegnięcia maratonu jest brak pośpiechu i wykonywanie treningów zgodnie z planem – bez przyspieszania cyklu treningowego, z uważnością na reakcje swojego ciała i umysłu. Nie łudź się, że wstaniesz z kanapy i od razu przebiegniesz maraton. Potrzebne jest do tego wiele miesięcy sumiennych ćwiczeń. Zanim zdecydujesz się na pełny maraton, pomyśl o pokonaniu mniejszego dystansu – najpierw 10 kilometrów, później półmaratonu, czyli ponad 21 kilometrów. Jeśli z sukcesem zakończysz te biegi, bez wątpienia możesz myśleć o przystąpieniu do mitycznych 42,195 kilometrów.

Jakie buty kupić?

Ze względu na ekstremalny charakter biegu i długi dystans, który trzeba pokonać, potrzebne są buty biegowe męskie najwyższej jakości. Niewiele osób wie, że podczas aktywności fizycznej nasze ciało puchnie. Podczas biegania, gdy pracują głównie nogi – zwłaszcza stopy, i to one puchną najbardziej. Z tego powodu pamiętaj o tym, żeby kupić buty o kilka centymetrów większe, niż mierzy Twoja stopa. Strzeż się błędu, który może kosztować Cię wiele bólu, krwi i pęcherzy: nie zakładaj na maraton nowych, nigdy jeszcze nienoszonych butów. Nie tylko zrobisz sobie krzywdę, ale także możesz pozbawić się możliwości ukończenia biegu. Biegnij w butach, które już dopasowały się do kształtu Twojej stopy i “znają” ją. Nie przesadź jednak także w drugą stronę – nie zakładaj starych butów, ponieważ amortyzacja w każdym obuwiu sportowym zużywa się.

Trening głowy, nie tylko ciała!

Przebiegnięcie tak długiego dystansu to nie tylko wysiłek dla Twoich mięśni. Największa walka nierzadko toczy się w głowie, gdzie zmagasz się ze sobą samym – swoimi barierami, ograniczeniami i zahamowaniami. Przemyśl, jakie są Twoje motywacje do przebiegnięcia maratonu – czy są zdrowe? Czy biegniesz dla siebie, czy po to, aby udowodnić coś komuś? Profesjonalni sportowcy korzystają z pomocy psychologów sportowych, może dla Ciebie też dobrym rozwiązaniem będzie pójście do osoby specjalizującej się w tej dziedzinie?