Dieta paleo – na czym polega?

Dieta paleo, znana także jako dieta paleolityczna, jest sposobem odżywiania, który – jak sama nazwa wskazuje – jest inspirowana tym, jak jedli nasi przodkowie w okresie prehistorycznym. Jakie są założenia diety paleo?

 

Na czym polega dieta paleo?

 

Wielu naukowców utrzymuje, że sposób odżywiania naszych przodków był zdecydowanie korzystniejszy dla organizmu niż to, jak jemy obecnie. Choć średnia długość życia była krótsza, w większości przypadków ta – w naszych oczach – przedwczesna śmierć była spowodowana innymi przyczynami niż odżywianie.

 

Wśród naszych przodków trudno było znaleźć osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, chociażby takie jak cukrzyca czy choroby serca lub nadciśnienie. Podstawowe założenia diety paleo to ograniczenie węglowodanów w innej formie niż świeże warzywa i owoce i dostarczanie do organizmu dużej ilości białek (przede wszystkim w postaci chudego, nieprzetworzonego białego mięsa), a także unikanie produktów przetworzonych, w tym cukru rafinowanego.

Dieta paleo – czego nie należy jeść?

 

Na diecie paleo należy postawić na produkty niskoprzetworzone. Wśród pokarmów, których nie powinno się jeść, twórcy diety wskazują nie tylko wspomniane wyżej cukry czy czerwone mięso, ale również produkty mleczne, orzeszki ziemne, produkty zbożowe, warzywa o wysokiej zawartości skrobi czy pokarmy o wysokiej zawartości soli, a nawet prostych cukrów. Aby uzyskać szczegółowe informacje o tym, jakie pokarmy są wskazane, a jakich należy unikać na diecie paleolitycznej, warto odwiedzić https://mjrmedical.com/.

 

Jak widać, podstawowym założeniem diety paleo jest usunięcie z jadłospisu pokarmów, które powstały na przestrzeni wieków, wytworzone przez człowieka. Są one uznawane za szkodliwe i pośrednio lub bezpośrednio odpowiedzialne za występowanie wielu schorzeń.

 

Wady i zalety diety paleo

 

Opinie dietetyków odnośnie diety paleo są podzielone. Choć trudno jest jednoznacznie wskazać, czy jest ona odpowiednim wyborem dla każdego, taka dieta ma na pewno wiele zalet. Wśród nich można wskazać m.in. wysoką skuteczność odchudzania przy otyłości brzusznej, a także ograniczenie glutenu, które jest dobrym rozwiązaniem chociażby dla osób cierpiących na celiakię.

 

Dieta paleolityczna ma jednak również swoje wady. Największą z nich jest zdecydowanie spożywanie znaczącej ilości mięsa: to oznacza duże obciążenie dla wątroby i układu trawiennego w ogóle i – szczególnie w początkowym okresie po wdrożeniu diety – może okazać się, że wystąpią pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z tego względu dieta paleo może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu schodzeń wątroby i innych.

 

Zasadniczo decyzja o wdrożeniu diety paleo powinna być poprzedzona gruntowną analizą własnego stanu zdrowia. Może ona nieść za sobą wiele korzyści, jednak w przypadku niektórych osób nie tylko nie przyniesie zamierzonego efektu, ale również może doprowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia czy pogłębienia już istniejących dolegliwości zdrowotnych. Dlatego też przed rozpoczęciem diety dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.