Ćwiczenia relaksacyjne dla kobiet w ciąży

Ciąża jest specjalnym czasem w życiu kobiety. Nie jest to oczywiście jednostka chorobowa, ale ciało i umysł każdej ciężarnej zmienia się wtedy nie do poznania. Warto przygotować się zarówno do czasu ciąży, jak i późniejszego porodu, szczególnie pod względem fizycznym. Ćwiczenia, zdobywanie wiedzy czy nawet uczęszczanie do szkoły rodzenia pozwoli na uświadomienie sobie, w jaki sposób przebiega poród i jakie trudności można napotkać w czasie ciąży i późniejszego połogu. W jaki sposób ćwiczyć, aby przyzwyczaić ciało do nadprogramowych kilogramów i zmian hormonalnych?

 

Skąd czerpać sprawdzoną wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu?

 

Wiele kobiet boi się zarówno okresu ciąży, jak i porodu. Dzieje się tak z powodu braku doświadczenia. Dawniej rodziny były wielopokoleniowe i miało się możliwość obserwacji zmian zachodzących w życiu innych domowników. Aktualnie nie tylko nie ma kogo obserwować, ale również, wiedza oparta często jest na wieloletnich mitach. Można zatem skupić się na poszukiwaniu wiedzy medycznej. Na rynku znaleźć można książki napisane zarówno przez specjalistów od medycyny prenatalnej, jak i zwykłe kobiety. Inną możliwością jest blog o zdrowiu, taki jak np. http://mediprint.pl/. lub kolorowe czasopisma na ten temat. Należy pamiętać, że często problemy są tam traktowane powierzchownie. Blog o zdrowiu może być co prawda opracowywany przez specjalistę, jednak czasem trudno trafić na taki, który przekazuje rzetelną wiedzę. 

 

Czy w czasie ciąży można wykonywać ćwiczenia fizyczne?

 

Każdy blog o zdrowiu, specjalista medycyny, a nawet babcia czy mama powiedzą, że ciąża nie jest chorobą. Dlatego też, oczywiście w czasie tego stanu można uprawiać sport. Dotyczy to oczywiście ciąży zdrowych i pozbawionych ryzyka. Warto ćwiczyć poszczególnymi pozycjami z jogi – dzięki nim ciało będzie bardziej elastyczne. Dodatkowo regularnie powtarzane ćwiczenia oddechowe działają relaksacyjnie i przydadzą się w czasie akcji porodowej. W zdrowej ciąży ćwiczenia relaksacyjne są zatem jak najbardziej polecane i dla własnego komfortu i zdrowia warto je wykonywać. 

 

Jak zrelaksować się w czasie ciąży? 

 

Czy jednak ćwiczenia relaksacyjne to jedyna możliwość komfortowego odpoczynku w czasie ciąży? Otóż nie. Na czas oczekiwania na potomstwo nie warto rezygnować z własnych potrzeb czy hobby. Wręcz przeciwnie należy maksymalnie wykorzystać ostatnie chwile bez maluszka na własny relaks. Komfortowa kąpiel z pianą może pomóc. Warto również spróbować namówić tatę dziecka na wspólny wyjazd do hotelu, aby chociaż na chwilę odpocząć od problemów dnia codziennego. 

 

Co jeszcze warto zrobić w ciąży aby być gotowym do nadchodzących w życiu zmian?

 

Już w czasie ciąży warto przygotować się na niektóre sytuacje, które nastąpią po porodzie. Mało mówi się o dolegliwościach z jakimi mierzy się matka w czasie połogu – należy zadbać o odpowiednią ilość środków higienicznych, a także o możliwość odpoczynku. Dlatego już w czasie ciąży warto rozpocząć przygotowania potraw, które można zamrozić lub wekować i skorzystać z nich, gdy będą potrzebne.