Jak przygotować wyprawkę dla noworodka i mamy

 Przygotowanie do przyjścia na świat dziecka może być dla rodziców stresujące. Trzeba bowiem pamiętać o tylu rzeczach, aby zapewnić tej małej istotce najlepsze warunki już od pierwszych chwil życia. Dlatego tak ważne jest, aby zawczasu przygotować wyprawkę do szpitala, w której znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy, których po urodzeniu maluszek będzie potrzebował. Dziś odpowiemy, jak taką wyprawkę skompletować.

 Ciuszki dla noworodka

W szpitalu noworodek będzie potrzebował ubranek na każdy dzień jego pobytu. Zwykle trwa on od 2 do 5 dni. Należy więc przygotować odpowiednią ilość kompletów składających się z następujących ubranek:

  • Body,
  • Śpioszki
  • Rękawiczki niedrapki
  • Czapeczka bawełniana
  • Skarpetki

Ponadto musimy również zapakować do torby zestaw pampersów dla noworodków, a także kilka tetrowych pieluszek, które przydadzą się podczas karmienia. Tak przygotowane zestawy warto zapakować w czysty woreczek foliowy z zamknięciem, dzięki czemu nie dostaną się do środka żadne zanieczyszczenia. Do torby dla noworodka włóżmy również ręcznik kąpielowy, a także ubranka, w które ubierzemy maluszka wychodząc ze szpitala, oczywiście dostosowane do pory roku. Jeśli będzie to późna jesień lub zima, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, warto wziąć ze sobą ocieplany śpiworek dla noworodka z kapturem.

 Weźmy również ze sobą kocyk lub rożek, który przyda się w dniu, w którym będziemy opuszczać szpital wraz z maluszkiem.

 Kosmetyki

Jeśli chodzi o kosmetyki, to te należy ograniczyć do niezbędnego minimum, gdyż noworodek właściwie ich nie potrzebuje. Jego skóra pokryta jest mazią płodową stanowiącą dla niego barierę przed czynnikami infekcyjnymi. Warto natomiast zabrać ze sobą zasypkę do pupy oraz sól fizjologiczną do przemywania oczu oraz preparat do odkażania pępuszka, a właściwie kikuta będącego pozostałością po pępowinie.

W wyprawce dla noworodka musi znaleźć się też kilka niezbędnych akcesoriów higienicznych takich jak gaziki jałowe, patyczki higieniczne i ewentualnie nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, choć nie są one koniecznością. 

 Ciuchy i przybory higieniczne dla mamy

Z kolei mama powinna spakować dla siebie rzeczy zarówno potrzebne na czas porodu, jak i po nim. Będą to dwie luźne koszule do porodu, najlepiej do kolan. Sugerujemy wziąć ze sobą takie, których nie będzie szkoda nam wyrzucić. Ponadto w torbie powinny znaleźć się 2-3 koszule do karmienia, 2 staniki do karmienia, kapcie oraz klapki kąpielowe, 2 ręczniki zwykłe oraz rolka ręcznika papierowego,  jednorazowe majtki poporodowe, chłonne podkłady lub duże podpaski nocne, a także kosmetyki do mycia. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku noworodka, pakujemy do torby zestaw ubrań na wyjście, najlepiej coś wygodnego, co nie będzie krępowało ruchów i zapewni mamie optymalną wygodę. 

 Akcesoria

Nie można również zapomnieć o spakowaniu kilku akcesoriów, które będą nam potrzebne podczas pobytu w szpitalu, jak ładowarka do telefonu, zestaw niezbędnych dokumentów wraz z wynikami badań, kubek na wodę, lekkie przekąski (herbatniki, wafle ryżowe) i ewentualnie książka lub gazeta do czytania.

 Taka wyprawka powinna być przygotowana w około 36 tygodniu ciąży. Należy przygotować się na to, iż zakup niezbędnych akcesoriów może nas wynieść od 300 do 500zł. Jeśli aktualnie brakuje nam wolnych środków na taki wydatek, pomocne mogą się okazać pożyczki przez Internet. Pożyczając niewielką kwotę mamy możliwość uzyskania pieniędzy nawet tego samego dnia, dzięki czemu od razu będziemy mogli przystąpić do zakupów.