Rozmowa kwalifikacyjna – jak się na nią ubrać?

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna, a Ty nie wiesz w co się ubrać? Nie obawiaj się, w artykule wyjaśniamy, jak przedstawić się z dobrej strony przy pomocy ubioru. Prawdą jest, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i nie warto tutaj eksperymentować. O ile rzadko strój jest decydujący i ma tak duży pozytywny wpływ, o tyle jego niechlujność może nas skreślić już na starcie.

Podstawowe zasady ubioru na rozmowę kwalifikacyjną

Pierwszą, żelazną zasadą jest czystość i schludność. Kilka dni przed rozmową sprawdź, czy ubrania, które zamierzasz założyć są czyste. Jeśli nie, zadbaj o to, a dzień przed spotkaniem wyprasuj i powieś w szafie i pozwól im w spokoju czekać na odpowiedni moment. Mówi się, że brudne buty dyskwalifikują już na starcie. Czy do końca tak jest nie wiadomo. Niekoniecznie każdy przedsiębiorca od razu patrzy na buty, ale na pewno utarło się takie przekonanie. Dla pewności, zadbaj również o ich czystość.

Ubiór a posada

Obracając się w konkretnym kręgu osób, można zauważyć elementy wspólne ich stroju. Dlatego starając się o pracę w konkretnej firmie, dobrze jest poznać panująca tam kulturę i zasady. Inaczej ubierzesz się, jeśli starasz się o stanowisko księgowej, a inaczej jeśli aplikujesz na kreatywne stanowisko, jak copywriter lub grafik. O ile w pierwszym wypadku powinnaś postawić na bardziej formalny strój, jak koszula damska i marynarka, o tyle w drugim możesz sobie pozwolić na luźniejsze ubrania. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli w danej firmie obowiązuje luźny dress code i szef chodzi w czapce z daszkiem i w trampkach, to nie należy decydować się na tak bardzo casualowy strój. Chyba, że oferta pracy klarownie na to wskazuje.  

Traktuj ubiór jak wizytówkę

Niewielu jest szefów, którzy przekreślają kogoś w pierwszych sekundach, ze względu na wygląd, ale z pewnością może on rzutować na ocenę naszej osoby. Pewnie doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, wybierając produkty w sklepie. Na pierwszym miejscu w Twoje ręce trafia to, co jest estetyczne i budzi pozytywne skojarzenia. Oczywiście tym sposobem oceniasz powierzchownie. Spraw więc, by Twój pracodawca również mógł Cię ocenić w ten sposób i by Twoja powierzchowność na jak najwyższym poziomie. 

Czego unikać szykując się na rozmowę?

Podstawowa zasada mówi, by wyglądać schludnie, elegancko oraz skromnie. Weź jednak pod uwagę swój komfort. Niewygodna koszula, zbyt wysokie szpilki, gruba marynarka, czy w przypadku mężczyzn – krawat, mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Te rzeczy mogą powodować Twoje rozproszenie i irytację przez co szef może ocenić Cię negatywnie. Zadbaj o to, by dobrze się czuć i by ubranie nie krępowało. Jeśli trafisz na złe warunki pogodowe i będziesz potrzebowała się odświeżyć, napić zimnej wody z powodu upału, wysmarkać nos przez mróz, chwilę zagrzać lub schłodzić, nie wahaj się. Poproś o to potencjalnego pracodawcę. Doprowadź się do komfortowej dla Ciebie sytuacji i spokoju ducha. Dzięki temu skupisz się na swoich zaletach, wiedzy i doświadczeniu i wypadniesz dużo lepiej. Kluczową rolę odgrywa Twoje nastawienie i wewnętrzne opanowanie. Odpowiedni strój tylko wzmocni przekaz i pozwoli Cię lepiej poznać. Nie skupiaj się na nim aż nad to, ale też nie ignoruj tego, a z pewnością wypadniesz dobrze na rozmowie!