Jak spakować się na weekendowy wyjazd w góry?

Wybierasz się wkrótce w góry? Masz niezbyt dobre doświadczenia związane z ostatnim wyjazdem, dlatego tym razem chciałbyś przygotować się lepiej? A może będzie to Twoja pierwsza wycieczka tego typu? Zakładamy, że twoje wyjście na szlak powinno przebiegać standardowo, bez żadnych niespodzianek. Nie chcesz fundować sobie dodatkowych atrakcji przez nieodpowiednie przygotowanie. Jak zatem powinieneś przygotować się na taką wyprawę?

Jeśli w góry, to tylko na cebulkę

Górska pogoda i jej duża zmienność wymaga od nas praktycznych rozwiązań. Dobrze w tym przypadku sprawdzi się styl „na cebulkę”, który daje szerokie pole manewru. Zamiast jednej grubej kurtki, ubierz lepiej dwie bądź trzy sztuki lżejszej odzieży, dzięki czemu będziesz mógł szybciej reagować na zmiany pogodowe, zmniejszając ryzyko przegrzania lub w drugą stronę, wyziębienia organizmu.

Odprowadź wilgoć z bielizną termoaktywną

Zaczynając od pierwszej warstwy, warto zakupić bieliznę termoaktywną, która odciąga wilgoć  od ciała. Nieodpowiednie są koszulki z bawełny, które chłoną wodę i nie przekazują jej dalej. Dla własnego komfortu zadbaj więc o odpowiednie podstawy. Taką bieliznę znajdziesz w każdym sklepie sportowym z odzieżą, ponieważ poza górskimi wędrówkami, często są wykorzystywane do uprawiania sportu np. biegania.  

Utrzymaj ciepło z polarem

Na warstwę termoaktywną warto założyć różnego rodzaju swetry, bluzy czy polary – będą one pełnić funkcję termiczną i ogrzewać Cię, gdy będziesz tego potrzebował. Pamiętaj, że temperatura w górach jest niższa i zmienna, dlatego nawet w wakacje zadbaj o to, by mieć ze sobą coś, co Cię ogrzeje. Nie zapominaj o warstwie zewnętrznej, która powinna chronić przed wiatrem, a także opadami deszczu. Jeśli świeci słońce, weź ją do plecaka. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej potrzebował.

Wygodne spodnie 

Jeśli masz w planach górskie przechadzki postaw na wygodne i lekkie spodnie, uszyte w taki sposób, aby nie krępowały twoich ruchów. Gdy weźmiemy pod uwagę wysiłek fizyczny, sporym atutem będzie ich oddychalność. W cieplejszej porze roku kuszącą opcją będą krótkie spodenki – pamiętaj jednak, że wyżej w górach panować może zupełnie odmienna pogoda, a przede wszystkim mocny wiatr. W takim wypadku lepsze będą modele spodni z materiałów szybkoschnących, które ponadto lepiej chronią przed podmuchami. Jeśli zrobi się zimno, pomyśl o jakimś dociepleniu. Świetnie sprawdzą się termoaktywne kalesony lub legginsy.

Buty trekkingowe gwarancją udanych wędrówek

Przed wyjazdem zaopatrz się w wygodne buty trekkingowe, które zapewnią stabilizację kostki i uchronią Cię od niepotrzebnych kontuzji. Unikaj jednak sytuacji, w której nowo kupione buty założysz na trasę. Rozchodź je wcześniej i upewnij się, że nie zrobisz sobie odcisków. Nie zapomnij o mniejszych „dodatkach”, które poprawią komfort podróżowania. Nakrycia głowy adekwatne do warunków, chusty, okulary przeciwsłoneczne czy nawet krem z odpowiednim filtrem. W chłodniejszych miesiącach konieczne będą ciepłe rękawice oraz szalik. 

Z tak zapakowaną walizką z pewnością żadne warunki pogodowe Cię nie zaskoczą. Pamiętaj o zasadzie ubierania na cebulkę oraz nie stroń od zapakowania do plecaka cieplejszej kurtki, nigdy nie wiadomo jak zmieni się pogoda. Weź ze sobą dobry humor i ciesz się udanym, aktywnym weekendem!

Zobacz także: https://www.hotelczarnypotok.pl/oferty-specjalne/poznaj-oferty/wielkanoc-w-gorach