Jak nosić ubrania oversize?

Ubrania oversize cieszą się dużą popularnością i mam wrażenie, że tendencja jest cały czas wzrostowa. Jakie to ubrania, na czym polega ich fenomen i jak je nosić? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Ubrania oversize, czyli jakie?

Jak zapewne się domyślasz, nazwa pochodzi z języka angielskiego dotyczy ubrań, które były projektowane tak, by wyglądały na większe. Jest to zabieg celowy – nie jest to źle dobrany rozmiar. Ten styl dotyczy niemal każdego elementu garderoby. W galeriach handlowych i sklepach online znajdziesz oversize’owe bluzy, kurtki, swetry, spodnie, marynarki, koszulki. Dosłownie wszystko, o czym tylko pomyślisz. Może się wydawać, że styl ten jest preferowany przede wszystkim przez nastolatki, ale nic bardziej mylnego. Ubrania oversize mogą spokojnie stanowić element stylizacji bardziej oficjalnej, na przykład do pracy. To jaki ostatecznie ma charakter zależy – jak zawsze w modzie – od całości i kluczowych dodatków.

Oversize czy za duże?

Granica jest cienka, a różnica diametralna. W dobrze dopasowanych ubraniach oversize będziesz wyglądać stylowo i modnie, a kroje podkreślą atuty Twojej sylwetki. W ubraniach za dużych będziesz co najwyżej przypominać Calineczkę w stroju człowieka. Jak więc wybrać ubrania, by uniknąć tego efektu? Przede wszystkim zdecyduj się na zakup tych ubrań, które są zaprojektowane, by być oversize. Kupując odzież o większych rozmiarach, zrobisz błąd – ten sposób nie ma szans na powodzenie. Takie ubrania mają wszystkie wymiary większe, przez co będziemy w nich tonąć. Ubrania oversize różnią się tym, że tylko niektóre wymiary uległy powiększeniu. Efekt więc jest taki, że np. kurtka jeansowa ma odpowiednią długość w talii i w rękawie, ale jest dużo szersza – co nadaje jej oversize’owego charakteru.  

Oversize nie dla każdego

Niestety ten trend nie jest dla każdego. Powinnaś wystrzegać się ubrań tego typu, jeśli zmagasz się z nadmiarem kilogramów. Odzież oversize optycznie pogrubia. Miej to na uwadze i zrezygnuj z niej jeśli nie chcesz wydawać się grubsza. Kolejną grupą osób, którym ten styl zwyczajnie “nie leży” są niskie kobiety. Jak już wcześniej pisałam, ubrania te dodają centymetrów wszerz, dlatego niskie osoby wydają się jeszcze niższe, niż w rzeczywistości. 

Ten styl idealnie prezentuje się na wysokich osobach i to głównie im jest dedykowany. 

Jak nosić ubrania oversize

Żelazną zasadą jest ograniczenie liczby elementów w stylu oversize do jednego lub dwóch. Przy większej ilości będziesz wyglądała jak wspomniana wyżej Calineczka, a proporcje Twojego ciała zostaną mocno zaburzone. Kompletuj tą odzież z klasycznymi ubraniami, na przykład kurtkę lub T-shirt oversize’owy połącz z ołówkową spódnicą lub z rurkami, a sukienki oversize z grubym swetrem. Takie zestawy sprawdzą się w większości przypadków. 

Bezwzględnie najlepszą metodą kompletowania zestawów jest eksperymentowanie. Jeśli więc skusiłaś się na zakup ubrania oversize, sprawdź swoją szafę, poprzymierzaj ciuchy w różnych kombinacjach, porób sobie zdjęcia i oceń w czym wyglądasz najlepiej. Wychodząc na miasto, dodaj tylko eleganckie buty i biżuterię, a efekt będzie piorunujący!