Dlaczego wybór butów sportowych jest tak ważny?

Idzie wiosna, a wraz z nią nowe postanowienia. Podjęłaś decyzję, że zaczynasz biegać, chodzić na siłownię lub na fitness? Super! Zadbaj jednak o własne bezpieczeństwo i uniknij niepotrzebnych kontuzji, wybierając odpowiednie obuwie. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak to zrobić.

Jakie są rodzaje butów sportowych?

Rzadko kiedy na początku przygody ze sportem, dokładnie wiesz jak chcesz ćwiczyć. Szkoda, bo z taką wiedzą mogłabyś szybko dobrać odpowiednie buty, które nie zaszkodzą Twoim kolanom. Możesz jednak w znaczny sposób to ułatwić, eliminując te sporty, do których absolutnie nie czujesz żadnego pociągu. Omówimy teraz podstawowe cele, które powinny spełniać buty w poszczególnych aktywnościach, zaczynając od biegania. 

Buty do biegania

Głównym zadaniem butów do biegania jest ochrona przed urazami i odciążenie stawów kolanowych, dlatego ważna jest odpowiednia przyczepność do podłoża i dobra amortyzacja. Wybierając buty do joggingu, postaw na lekką konstrukcję, sztywną kostkę i sprężystą podeszwę. 

Buty trekkingowe

Jeśli wolisz wędrówki w trudnych warunkach terenowych, wybierz masywniejsze buty, zapobiegające urazom palców i stabilizujące kostkę. Podeszwa takich butów powinna zapewnić przyczepność na różnych podłożach, dlatego wybierz taką, która jest odpowiednio sztywna i wyprofilowana. 

Buty do fitnessu

Zdecydowanie inne buty założysz na fitness. Odpowiednia amortyzacja stopy i twardość podeszwy są szczególnie ważne w ćwiczeniach dynamicznych i z obciążeniem. Pamiętaj jednak by dodatkowo zadbać o oddychalność stopy i przewiewność materiałów. Zapewni to odpowiednia siateczka, zwiększajaca cyrkulację powietrza.

Sneakersy

Jeśli nie zakwalifikowałaś siebie do żadnej z powyższych grup i nadal nie wiesz, jakie buty wybrać, na początek postaw na uniwersalne buty sportowe – sneakersy. Możesz je nosić na co dzień. Nie mają one konkretnego przeznaczenia i są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy chcesz popróbować różnych dyscyplin i znaleźć tą najlepszą dla siebie.

Jakość jest kluczowa

Bez względu na to, na który typ butów się zdecydujesz, zwróć uwagę na ich jakość. Wybierz te, które są solidnie wykonane i są z bardziej trwałych materiałów. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych otarć i odcisków. Zwróć uwagę na podeszwę, ponieważ jeśli będzie zbyt delikatna, może się szybciej ścierać powodując dyskomfort. Nie chodzi o to, by sięgać bo buty tylko z najwyższej półki cenowej, a jedynie o to, by świadomie wybrać to, co dla nas najlepsze.

Decydując się na zakup butów sportowych, daj sobie trochę czasu. Nie kupuj pierwszych lepszych, które spełniają postawione przez Ciebie wymogi. Przymierz ich nieco więcej, zobacz produkty konkurencji, sprawdź z jakich materiałów są zrobione, czy Twoja skóra będzie oddychała, a szwy i klej nie puszczą przy pierwszym większym wysiłku. Przyłóż się do tego i poświęć trochę energii. Twoje stopy Ci podziękują. Poza drobnymi otarciami unikniesz bólu w kolanach, kontuzji kostki i ścięgien. W sporcie niezwykle łatwo o te urazy, dlatego uważaj na siebie i zacznij od odpowiedniego stroju i sprzętu. Powodzenia!